WordPress

403 Forbidden hatası ve çözümü

Bazı hatalar web sitenizde sık sık yaşanabilir. 403 Forbidden hatası da bu hatalardan birisidir. Çözümü oldukça kolay olsa da bu hatayı web sitenizde görmek biraz can sıkıcı olduğunu biliyorum. Panik yapmanıza gerek yok bu yazının devamında 403 Forbidden hatasının çözümü oldukça açıklayıcı şekilde anlatılmaktadır.

Öncelikle bu hatanın sebebi giriş yapılan url nin erişim izni olmadığında yaşanır. Erişim iznini engelleyen faktörler ise .htaccess dosyasında yanlış bir kodlama veya dosya izinleriniz ile ilgili sorundan kaynaklanabilir.

Alternatif 1 – .htaccess dosyası

.htaccess dosyasına FTP Bağlantısı yaptıktan sonra public_html klasörü altında ulaşabilirsiniz. FTP Bağlantısı yapmayı bilmiyorsanız FileZilla ( FTP ) Kullanımı Rehberi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

.htaccess dosyası - 403 Forbidden
.htaccess dosyası – 403 Forbidden

.htaccess dosyanız her zaman görünür olmayabilir. Bunun sebebi cPanel ile bağlantı sağlıyorsanız, dosyanın gizli dosya olmasından kaynaklanmaktadır. Dosyayı bulamıyorsanız, sağ üstte bulunan ” settings ” ardından ” Show Hidden Files (dotfiles) “ adımlarını takip ederek gizli dosyaları görünür yapabilirsiniz.

Artık .htaccess dosyası ile ilgili yapmanız gereken işleme geçebiliriz. .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin / yedekleyin ve ardından .htaccess dosyanızın içeriğini aşağıdaki şekilde güncelleyin.

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Tabii bu wordpress yazılımını kullanıyorsanız geçerlidir. Özel bir yazılım kullanıyorsanız, muhakkak konuyla ilgili yazılımcınız ile iletişime geçmenizi öneririm.

Ayrıca, sadece belli kişiler web sitenizi ziyaret ettiğinde 403 Forbidden hatası alıyorsa, bu kişilerin IP Adreslerini engellemiş olabilirsiniz. Bunu bilinçli olarak yapmasanız da kullanmış olduğunuz eklentiler bunu yapabilir. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki kodlamayı .htaccess dosyasından kaldırmanız yeterlidir. Bu kod ile web sitenize sürekli istek yapan IP Adreslerini de güvenlik önlemi olarak engelleyebilirsiniz. Bu konudan başka bir yazımda daha detaylı bahsedeceğim.

order allow,deny
deny from 85.17.**.**
allow from

Alternatif 2 – Dosya izinleri

Web sitenizin dosya izinleri yanlış olduğunda tarayıcı açmak istediğiniz dosyaya erişimi olmadığı için size 403 Forbidden hatasını gösterir. Dosya izinlerinizi, klasörler 755 – dosyalar 644 olacak şekilde güncellemeniz gerekir. FileZilla ile dosya izinlerini kolayca tek seferde düzenleyebilirsiniz. Dosya izinlerini nasıl güncelleneceğini bilmiyorsanız, buraya tıklayarak anlatımı takip edebilirsiniz.

Alternatif 3 – Eklentileri devre dışı bırakmak

WordPress yazılımını kullananlar ve tecrübe eden kişiler tarafından eklentilerin bir çok hataya sebep verebileceği bilinir. Bundan dolayı çok fazla eklenti kullanmanızı önermiyor olsam da wordrpessin eklentileriyle güzel bir yazılım olduğunun farkındayım. 403 Forbidden hatası bu aşamaya kadar çözülmediyse eklentilerinizi pasif duruma getirerek test edebilirsiniz. Eklentileri pasif duruma getirmek için, FTP Bağlantısı yaptıktan sonra Public_html > wp-content adımlarını takip ederek, plugins klasörünün adını değiştirin örnek olarak ” pluginspasif “ adını kullanabilirsiniz. Eklentileri pasif duruma getirdiğinizde web sitenizin çalışır durumunda olduğunu görüyorsanız, eklentilerinizi tekrar aktif ederek, bu sefer plugins klasörünün içerisinde ki eklentilerinizi tek tek adını değiştirerek test edin. Bu da sorunun hangi eklentiden kaynaklı olduğunu tespit etmenizi sağlayacaktır. Sadece bu eklentiyi pasif duruma getirerek hatayı giderebilirsiniz.

Anlatımda bulunan bu alternatifleri gerçekleştirmenize rağmen sorun çözülmüyorsa, hosting firmanız ile iletişime geçmeniz gerekir. 403 Forbidden hatasının çözümü genel olarak bu alternatifler ile çözülecektir. Ancak, nadir de olsa sunucu yapılandırmasında yapılan değişiklikler bu soruna sebep olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca kontrol et

Close