cPanelLinux

CloudLinux Nedir? Ne işe yarar? CloudLinux Kurulumu

CloudLinux paylaşımlı hosting sunucuları için yapılandırılmış ve 2010 yılından bu yana çoğu hosting firması tarafından kullanılan CentOS  işletim sistemine sahip sunucular için yapılandırılmış bir eklentidir.

Hosting kullanıcılarının, bir hosting paketine ihtiyacı olduğunda dikkat etmesi gereken faktörlerden birisi olan CloudLinux, kullanıcılarına ne gibi avantajlar sağlamaktadır?

Kaynak Tüketimi

Paylaşımlı hosting sunucularında birden fazla web sitesi barındırılmaktadır ve her web sitesi sunucu üzerinde kaynak tüketimi yapar. CloudLinux kullanan bir sunucuda her web sitesi CageFS özelliği sayesinde sadece kendisi için belirlenen CPU, Memory ( RAM ) ve I/O kaynağını kullanabilir ve bu kaynağın dışına çıktığında yavaşlamalar ve sonuç olarak hata meydana gelir. Paylaşımlı hosting sunucularında bu özelliğin faydası sadece bir web sitesinin kullandığı kaynaktan diğer tüm web sitelerinin etkilenmesini önlemesidir.

CloudLinux eklentisinin asıl amacı kaynak tüketimini kontrol altına almak olsa da bunun yanı sıra kafesleme özelliği de göz ardı edilemez. CloudLinux yapısını kullanan bir sunucuda ki web sitelerinin hepsini bir kafesin içinde gibi düşünebilirsiniz. Bu özelliği sayesinde yazılım açığı bulunan bir web sitesine sızılsa dahi sadece o sitenin bu durumdan etkileneceği anlamına gelir. Yani sunucu üzerinde bulunan diğer web sitelerine sızmalarını önlemesini sağlar.

Maailyet

CloudLinux lisanslı bir hizmettir ve ücret bedeli ortalama 15,00 $dır. Ancak, lisans bedelinin karşılığını sonuna kadar vermektedir. Bu yapılandırmayı kullandığınızda hem müşterilerinize daha sağlıklı / doğru bir hizmet verebilir, hem de bir sunucuda daha fazla web sitesi barındırarak sunucu maliyetlerinizi ve her sunucu için diğer eklentilerin lisans ücretlerinden kar edebilirsiniz.

Bu konular haricinde mysql kaynak kullanımı kontrolü, cpanel içerisinde bulunan php selector ile istenen PHP Sürümünün ve istenilen kütüphanelerin aktif edilmesi gibi pek çok işlevi bulunmaktadır.

CloudLinux Kurulumu

CloudLinux kurulumu için gerekli işlemler adım adım belirtilmiştir.

Aşağıdaki komut ile önce CloudLinux repo dosyasını sunucuya indirmelisiniz.

 wget https://repo.cloudlinux.com/cloudlinux/sources/cln/cldeploy 

Sunucuya indirdiğiniz dosyayı aşağıdaki komut ile çalıştırabilirsiniz. Komut çalıştırıldığında kurulum işlemi başlayacaktır. Kurulumun tamamlanması sunucu performansına ve network hızına göre değişiklilik gösterebilir. Ortalama 40 dk içerisinde kurulum işlemi tamamlanacaktır.

 sh cldeploy -i

Kurulum işlemi tamamlandığında daha öncesinde almış olduğunuz lisans kodu ile lisanslama işlemini yapmalısınız.

 /usr/bin/cldetect --update-license 
Etiketler

2 yorumlar “CloudLinux Nedir? Ne işe yarar? CloudLinux Kurulumu”

 1. Merhaba,

  “sh cldeploy -i” komutunu girince asagida ki gibi hata mesaji aliyorum.
  Bahsettigi gurup ve kullanici yok ki…
  Checking for an update to cldeploy
  Downloading version.dat (please wait)
  cldeploy is already the latest version (1.54) – continuing
  You have users in group clsudoers or clsupergid or in both groups
  It can create the vulnerability on the server, because after convertation of
  the server users in those groups will have permissions which are higher than of a simple user.
  Please move the users to another group(s).

  1. Merhaba,

   cd/tmp dizinine gidin ardından kurulum dosyasını çağırın ve kurulumu başlatın. Sorun çözülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir