cPanel

cPanel nasıl yedek alınır?

Web sitenizin belli periyotlar dahilinde yedeğini almanız, web siteniz için alabileceğiniz en doğru güvenlik önlemidir. En kötüsü olduğunda dahi çok fazla kayıp yaşamadan dönüş sağlayabileceğiniz bir yedeğiniz olmalı. Bundan dolayı web sitenizin güncellenme sıklığına göre bir zaman aralığı belirleyerek web sitenizin yedeğini almalısınız. cPanel kullanıyorsanız, bu işlem oldukça basit. cPanel ile nasıl yedek alınır? Öğrenmek için rehber niteliğinde bu yazıyı okumaya devam etmeniz yeterli.

” Ben neden yedek alayım ki? Hosting firmam zaten benim için yedek alıyor. ” cümlesini kuruyorsanız, hemen bu düşünceden vazgeçin. Çünkü hosting firmanız sizin için yedek almıyor. Evet, bir yedek alıyor ve bu yedekleri kriz anında geri dönüş sağlayabilmek için tutuyor. Ancak, her zaman bu yedekler kullanıcı ihtiyacını karşılamayabilir veya size ücret karşılığında iletilmesi teklif edilebilir.

 

cPanel ile nasıl yedek alınır?

cPanel ile yedek almak için öncelikle, cpanel.siteadresi, siteadresi:2082, siteadresi/cpanel seçeneklerinden herhangi birisi ile cPanele erişim yapmalısınız. Sonrasında ise, Files kategorisi altında bulunan Backup wizard ( yedekleme siharbazı ) aracılığı ile aşağıdaki adımları takip ederek cPanel ile yedek alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Backup wizard ( Yedekleme sihirbazı) ‘na girdiğinizde 3 adım ilerlemeniz istenecektir. Bu adımlar Back Up or Restore, Full or partial backup ve dowload adımlarıdır.

Back Up or Restore : Yedek mi almak istiyorsunuz yoksa, yedek yüklemek mi istiyorsunuz? Yedek almak için, Back Up seçeneğini seçerek ilerlemelisiniz.

cPanel yedek | 1. Aşama
cPanel yedek | 1. Aşama

Full or partial Backup : Siteniz için ne yedeği almak istiyorsunuz? Sadece dosyaların yedeğini mi, SQL yedeği mi? Yoksa, her ikisini de mi almak istiyorsunuz? Full Backup seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.

cPanel yedek | 2. Aşama
cPanel yedek | 2. Aşama

Dowload : Alınacak yedeği nereye yükleneceğini seçeceğiniz adımdır. Bu adımda Backup Destination ( Yedekleme hedefi ) seçeneğini, Home Directory ( Ana dizin ) seçebilirsiniz. Bunun anlamı alınan yedeğin cPanel > Files ( Dosya Yöneticisi ) menüsünde, home dizinine kaydetmesidir.  Dowload adımında diğer doldurmanız gereken bölüm yedekleme tamamlandığında e-posta gönderme seçeneğidir. E-posta göndermesini istemiyorsanız, do not send email notification of backup completion seçeneğini işaretleyebilir ve bu seçeneği pasif duruma getirebilirsiniz.

İndirilebilir yedekler bölümünde ise daha öncesinde aldığınız ve indirebileceğiniz yedekleri görebileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır.

cPanel yedek | 3. Aşama
cPanel yedek | 3. Aşama

Ayarlamaları yaptıktan sonra Generate Backup ( Yedek oluştur ) butonuna tıklayarak yedekleme işlemini başlatabilirsiniz.

Alınan yedek nasıl indirilir?

cPanel ile alınan yedeği ; cPanel > Files ( Dosya Yöneticisi ) > Home dizininde indirebilirsiniz. Veya yukarıdaki gibi Dowload adımında bulunan indirilebilir yedekler kısmında almış olduğunuz yedeği görebilir ve indirebilirsiniz.

Yedek alma işlemini tamamladıktan sonra web sitenizin yedeğini bilgisayarınıza indirmenizi ve mümkünse farklı alanlara yükleyerek yedeklemenizi öneririm. Muhakkak internet ortamında farklı bir alanda örnek olarak google driveda yedeklemelisiniz. Almış olduğunuz yedeği FTP Alanında tutmanızı kesinlikle önermiyorum. Bunun sebebi ise hosting firmaları sunucu diskinde yer kapladığından dolayı zaman zaman otomatik olarak tar.gz dosyalarını silmektedir. Ayrıca, verileriniz zarar görebileceği için almış olduğunuz yedeği verilerinizin bulunduğu yerde saklıyor olmanız doğru bir durum değil.

cPanel ile almış olduğunuz bu yedeği aynı zamanda, cPanel üzerinden geri yükleme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir