Sosyal Medya

Doğru Sosyal Medya Yönetimi ile Markanıza Güç Katın

Günümüzde sonsuzluğuyla bizi içine çeken sosyal medyalar, markalara da tanınırlık ve hedef kitlelerine daha hızlı ulaşabilme fırsatı sunuyor. Sosyal medya hesaplarınızı uygun stratejiler doğrultusunda kullandığınızda kısa vadede etkisini sizde görebilirsiniz. Peki, doğru sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır? Sosyal medya yönetimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Hedef Kitle

Ulaşmak ve sesinizi duyurmak istediğiniz hedef kitleyi doğru belirlemelisiniz. Aklınızda ” herkes bizim hedef kitlemiz “ gibi bir düşünce varsa önce bundan vazgeçmenizi öneririm. Hiç bir ürünün veya hiç bir markanın hedef kitlesi herkes olamaz. Hedef kitlenizi belirlemede doğru sonuçlara ulaşmanızın en etkili yöntemi ise mevcut sosyal medya hesaplarınızın ve web sitenizin analitik incelemesini yapmanızdır.

Rakip Analizi

Sosyal medya o kadar büyük bir pastaki herkes bu pastadan payını alabilir. Ama bu sonsuzluğun içinde kaybolmak istemiyorsanız, rakip analizini kesinlikle en doğru şekilde yapıyor ve yönetebiliyor olmalısınız. Aynı sektör içerisinde olduğunuz rakiplerinizi sürekli analiz etmeli ve bir adım önde olmayı başarmalısınız. Güçlü markalar ile yarışıyorsanız ve önlerine geçmeyi her seferinde kaçırıyorsanız bu kötü bir durum olsa da ölümcül bir darbe olmaması için en azından geri kalmamayı başarmalısınız.

Bu maddede en güzel örnek olacak firma Nokia. Nokia CEO su bir konuşmasında şöyle demişti ” Biz yanlış birşey yapmadık. Ama bir şekilde kaybettik. “ Hiç birşey yapmamak, yanlış birşey yapmadığınız anlamına gelmez. Rakiplerinizin önüne geçemiyorsanız, geri kalmamayı başarmalısınız.

İçerik Planlaması

Paylaşılan içerikler titizlikle hazırlanmalı. Kopya içerikler ile gündemde kalmaya çalışmamalısınız. Anca kendi özgün içerikleriniz ile markanızın gücünü yansıtabilirsiniz. Paylaşacağınız içerikler ile hedef kitlenizin dikkatini çekmeye özen göstermelisiniz ki yeni ziyaretçiler kazanabilesiniz. İçeriklerin paylaşılacak platforma uygun formatda ilgi çekici bir şekilde hazırlandığına emin olmalısınız.

Strateji

Sosyal medya hesaplarınızda belirlemiş olduğunuz hedef kitleye ve rakip analizine göre bir strateji belirlemelisiniz. Bu stratejileri, hedef kitlenizin ilgilendiği konulara ve günlük gündemlere göre sosyal medya hesaplarınıza uyarlamalısınız. Örneğin, zaman zaman kampanyalar oluşturarak var olan kullanıcılar ile etkileşimi arttırabilir. Firmanıza yeni ziyaretçiler kazandırabilirsiniz.

Süreklilik

Nasıl bir kitleye hitap ediyorsanız edin, nasıl rakipler ile mücadele ediyorsanız edin, hangi stratejiyi takip ediyorsanız edin. Ama bunu muhakkak süreklilik haline getirin. Sosyal medyada sürekliliği sağlamadığınız sürece yeni ziyaretçiler çekemez hatta var olan kitlenizi kaybedebilir ve sonu olmayan bu yarışta yenilirsiniz.

Platforma Uyum

Her sosyal medya için farklı stratejiler takip etmeniz gerekebilir. İnstagram, daha fazla görsel paylaşımlı bir sosyal medya olarak kullanılırken, linkedin daha iş ağları oluşturabileceğiniz bir sosyal platformdur. Bunun ayrımını yaparak kendi markanızın sosyal medya hesaplarında uygulamalısınız.

Reklam

Sosyal medya kullanıcıları özelleştirilebilir reklamlar verebilir. Böylelikle hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızın etkileşimini arttırabilirsiniz. Reklam vermeden önce bu süreci planlamalı ve planlar doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Reklam bütçesini kısarak kar ettiğini düşünmek, saati durdurarak zaman kazandığını düşünmekle aynıdır.

Reklam bütçesini, muhteşem optimizasyon sonrası belirlemelisiniz. Yetersiz bütçe ile yetersiz erişimle karşı karşıya kalabilir, yüksek bütçeyle ise gereksiz maliyet kurbanı olabilirsiniz.

Raporlama

Sosyal medya yönetiminde haftalık veya aylık raporlama size yapmış olduğunuz çalışmaların ve takip ettiğiniz stratejinin doğrularını ve yanlışlarını gösterir. Bir sonraki sürece geçmeden önce nasıl bir yol izleyeceğinize bu raporlar sonrasında karar verebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir