Hosting

FileZilla ( FTP ) Kullanımı Rehberi

FTP ( File Transfer Protocol ), Türkçe karşılığı dosya transfer protokolü. İsminden de anlaşılacağı gibi, sitenizin dosyalarını, sunucuya aktarılmasında kullanılan protokoldür. FileZilla ise FTP Bağlantısını sağlayabileceğiniz ve lokalden sunucuya, sunucudan lokale dosya aktarımını üstlenen programdır. Bu makale de FileZilla ile FTP Bağlantısı nasıl yapılır, FileZilla ile FTP Bağlantısında genellikle yaşanan sertifika kaynaklı güvenlik sorununun nasıl çözüldüğü, FileZilla ile dosya aktarımı, FileZilla yönetimi ve FileZilla ile dosya izinleri güncellemesi konularına yer verilmiştir.

FileZilla ile FTP Bağlantısı nasıl yapılır?

FileZilla ile FTP Bağlantısı yaparken, programı açtığımızda ilk ekranda Sunucu, Kullanıcı Adı, Parola ve Kapı sormaktadır. Bu bilgileri hosting firmanızın panelinde bulabilir veya destek talebi ile isteyebilirsiniz.

Sunucu : ftp.alanadı şeklinde bağlanabilmektedir. Ancak, sorun yaşanması durumunda sitenin çalışmakta olduğu sunucunun IP Adresi yazılabilir.
Kullanıcı Adı : FTP Kullanıcı adı
Parola : FTP Kullanıcısının parolası
Kapı : FTP Bağlantısı yapılabilmesi için ” 21 ” portunu kullanmalısınız.

Aşağıdaki görselde de yazılması gereken bilgiler belirtilmiştir.

FileZilla FTP Bağlantısı Nasıl Yapılır?
FileZilla FTP Bağlantısı Nasıl Yapılır?

FileZilla ile FTP Bağlantısı yaparken yaşanan güvenlik problemi nasıl çözülür?

FileZilla ile FTP Bağlantısı yaparken ” Güvenliksiz sunucu, TLS üzerinden FTP desteklenmiyor. ” şeklinde bir uyarı alabilirsiniz. Bu uyarının sebebi sunucu üzerinde herhangi bir şifreleme türü olmamasıdır. Düşünebileceğiniz üzere bu bir güvenlik zafiyeti değildir. Gereksiz olduğundan dolayı kullanılmamaktadır.

Bu sorunun çözümünde ” FileZilla > Dosya > Site Yöneticisi > Site ekle ” adımlarını takip ettikten sonra tüm alanları yukarıda ki gibi doldurulması gerekir. Yapılması gereken tek farklılık Şifreleme türünde ” Yalnız düz FTP Kullanılsın ” seçeneğinin seçilmesidir.

FileZilla ile FTP Bağlantısı yaparken güvenlik sorunu
FileZilla ile FTP Bağlantısı yaparken güvenlik sorunu

FileZilla ile FTP Bağlantısı bu şekilde yapılabilir. Yaşanabilecek tek sorun olan ” Güvenliksiz sunucu, TLS üzerinden FTP desteklenmiyor. ” sorununu da anlatılan şekilde aşabilirsiniz.

FileZilla ile dosya aktarımı nasıl yapılır?

FileZilla programının asıl amacı olan dosya aktarımı, yukarıda anlatıldığı gibi FTP Bağlantısı gerçekleştirdikten sonra, bilgisayarınızda bulunduğunuz dizin, bulunduğunuz dizinin içeriği, sunucuda bulunduğunuz dizin, sunucuda bulunduğunuz dizinin içeriği ve aktarım kuyruğu olmak üzere 5 adet çalışma alanı ile karşılaşacaksınız. Bu alanlar aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

FileZilla FTP Kullanımı rehberi
FileZilla FTP Kullanımı rehberi

Dosya aktarımını, sunucuda geçerli dizini seçtikten sonra, cihazınızda bulunduğunuz dizin içeriğinden ok yönünde sürükle bırak yöntemi ile veya ” sağ tık > yükle “ seçeneğini kullanarak, istediğiniz dizine dosya aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı işlemi sunucudan cihazınıza veri çekmek içinde kullanabilirsiniz.

FileZilla Dosya yönetimi

 • Bir önceki dizine gitmek için dosya içeriğindeki   butonu kullanılabilir.
 • İndir: Sunucudan cihazınıza dosya-klasör indirme için kullanabilirsiniz.
 • Aktarım Kuyruğuna Ekle: Bu seçenek indirmek istediğiniz dosyayı aktarım kuyruğuna eklemenizi sağlar. Aktarım kuyruğuna eklemek ise örneğin bir çok dosyayı tek seferde indirmek isterseniz ve bu dosyaları tek tek seçmeniz gerekirse kullanılabilmektedir.
 • Göster/Düzenle: Seçili dosyayı düzenlemek için kullanılmaktadır.
 • Klasör Oluştur: Bulunduğunuz dizin içeriğinde klasör oluşturur.
 • Klasör Oluştur ve Aç: Bulunduğunuz dizin içeriğinde klasör oluşturur ve oluşturulmuş klasörü açar.
 • Dosya Oluştur: Bulunduğunuz dizin içeriğinde dosya oluşturur.
 • Yenile: Bulunmuş olduğunuz dizini tekrar yükler/yeniler.
 • Sil: Seçili dosya veya klasörü siler.
 • Yeniden Adlandır: Seçili dosya veya klasörün adını değiştirmenizi sağlar.
 • Adresi Panoya Kopyala: Seçili dosya veya klasör yolunu kopyalar.
 • Dosya İzinleri: Seçili olan dosya veya klasör iznini günceller.

FileZilla ile dosya izinleri nasıl güncellenir?

FileZilla ile dosya izinlerinin güncellenebiliyor olması kullanıcılar için büyük bir kolaylık sunmaktadır. Dosya izinlerinin bozuk olması durumunda, web sitenizin admin panelinde yeni veriler yüklerken, yükleme hatası alabilir veya sitenizde ” 403 Forbidden ” gibi hatalar alabilirsiniz. ( 403 Forbidden hatasının çözümü için buraya tıklayabilirsiniz. ) FileZilla ile tüm dosya ve klasör izinlerini güncellemek için FTP Bağlantısını yaptıktan sonra public_html (sağ tık) > Dosya izinleri… adımlarını takip etmelisiniz.

Dosya izinlerine giriş yaptıktan sonra, aşağıdaki gibi dosya izinlerinin güncelleneceği panel açılmaktadır. Bu panelde dosya izinleri için verilecek değer ve hangi veriler için ( dosyalar veya klasörler ) uygulanacağı seçilmelidir. Dosya izinleri genel olarak, klasörler için 755 dosyalar için 644 olmalıdır.

Etiketler

2 yorumlar “FileZilla ( FTP ) Kullanımı Rehberi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir