Sosyal Medya

Hangi Sosyal Medyada Nasıl İçerik Yönetimi Yapılmalı?

Günümüzde bir markanın hedef kitlesine ulaşabilmesi için en etkili yöntem sosyal medyadır. Etkili bir sosyal medya yönetimi için ise doğru içerik yönetimi yapmalısınız. Sosyal medya içerik yönetimi doğru şekilde yapıldığında var olan kitlenizin markanıza bağlılığını arttırabilir ve yeni takipçiler kazanabilirsiniz. Kullanılan sosyal medya platformlarına göre uygulamanız gereken stratejiler değişiklilik gösterir. Hangi sosyal medyada, ne tür içerikler paylaşmalısınız? Ne kadar aralıklarla paylaşımlar yapmalısınız? Daha fazla etkileşim alabilmeniz için hangi saatlerde paylaşım yapmanız gerekir?

Facebook

En son verilere göre 2.3 milyar kullanıcısı olan Facebook, her geçen yıl kullanıcı sayısını arttırmaktadır. İnsan ilişkilerini güçlendirmek amacıyla kurulan bir sosyal medya olduğundan dolayı, markalar için durum biraz zorlaşıyor. Facebook’da daha fazla etkileşim alabilmek için içerik yönetimi nasıl yapılmalı?

facebook
facebook

Facebook’da hangi tür içerik paylaşmalısınız ?

Genç kitle Instagram ve Twitter sosyal medya hesaplarına geçiş sağladı. Facebook yerini daha çok orta yaştaki kitleye bıraktı. Bundan dolayı paylaşacağınız gönderilerde öncelikle bunu dikkate almalısınız. Paylaşım yapacağınız içerikler ise daha çok günlük hayatı ve hedef kitlenizi baz alarak yapmalısınız.

Facebook’da daha fazla etkileşim için hangi saatlerde içerik paylaşılmalı?

Facebook’da en fazla etkileşimi alabileceğiniz günler Perşembe ve Cuma. Facebook sosyal medya yönetimi yaparken özellikle bu günleri kaçırmamalısınız. Paylaşım yapılacak saatler için ise en uygunu, işe gidiş saati 06:00  – 08:00 ve işten dönüş saati olan 17:00 – 19:00’dır. Bu saatlerde etkileşim diğer saatlere oranla daha fazla olacaktır.

Facebook’da günde ne kadar içerik paylaşılmalı?

Facebook’da günde 5 içeriğe kadar paylaşım yapılabilir. İncelemeler sonucu aslında günde 1 paylaşım yapan markaların bu içeriğe daha fazla etkileşim aldığı görülüyor. Ancak, paylaşımın etkileşim oranı ikna edici olsa da, sayfa etkileşimi için günde 5 içeriğe kadar çıkabilirsiniz. Aksi taktirde, 1 paylaşımın sayfa etkileşimine faydası ikna edici olmayabiliyor.

Tüm içerikleri sabah 06:00 – 08:00 ve 17:00 – 19:00 saatlerinde yapmamalısınız. Ağırlıklı olarak bu saatlerde paylaşım yapmanızı öneririm. Gün içerisinde diğer içerikleri paylaşabilirsiniz. Çünkü, 4 saat için 5 içerik oldukça fazla. En fazla etkileşim alacağınız gönderileri bu saatlerde paylaşabilir, daha az etkileşim almayı beklediğiniz gönderileri ise gün içerisinde herhangi bir saatte paylaşabilirsiniz. 

Instagram

Instagram git gide popülerliğini arttıran ve zirvedeki yerini almaya hazırlanan bir sosyal medya platformu olma yolunda ilerliyor. Benim fikrim, hedef kitlenize en kolay ulaşacağınız sosyal medyanın Instagram olduğu yönünde. Şuan kullanıcı sayısı 1 milyarı aşkın olan instagram Türkiye’de 37 milyon kullanıcısı ile global sıralamada 5. sırada yerini alıyor. Peki Instagram’da hedef kitlenize ulaşabilmek için içerik yönetimi nasıl yapılmalıdır?

instagram
instagram

Instagram’da hangi tür içerik paylaşmalısınız ?

Instagram’da markanız ile ilgili gelişmeler, katıldığınız etkinlikler, yapacağınız yenilikler ve vermiş olduğunuz hizmetler ile ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz. Görsel ağırlıklı bir sosyal medya olduğundan dolayı Instagram’da paylaşacağınız içeriklerde video ve görsel kullanımında ki önemin farkında olmalısınız. Yapmak istediğiniz seslenişi görsel ve videolar ile yapmaya özen göstermeli, açıklamaları ise daha yalın ve net cümleler ile yapmalısınız.

Instagram’da daha fazla etkileşim için hangi saatlerde içerik paylaşılmalı?

Instagram’da en fazla etkileşim sabah 08:00 – 10:00 ile öğleden sonra 17:00 – 19:00 arasında paylaşılan içeriklerde yaşanıyor. Sabah saatlerinde paylaşılan içeriklerde fotoğraflara oranla video paylaşımlarında daha fazla etkileşim yaşandığı görülüyor.

Instagram’da günde ne kadar içerik paylaşılmalı?

Instagram yönetiminde dikkat etmeniz gereken en önemli konu günde kaç kez paylaşım yaptığınızdır. Instagram akış fotoğraflar ve videolar ile sağlandığından dolayı takipçilerinizin sayfa akışını çok fazla meşgul etmemelisiniz. Günde 2 paylaşım uygundur. Aşırıya kaçtığınızda kitleniz sürekli sizin paylaşımlarınızı görmekten sıkılabilir ve sizi takip etmeyi bırakabilir.

Twitter

Twitter, dünyada olan biten olaylardan haberdar olabileceğiniz ve bu olaylar ile ilgili kendi duygu ve düşüncelerinizi belirtebileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Kesinlikle takipçileriniz ile diyolog halinde olmalı ve markanızı takipçilerinizin yönlendirmesine izin vermelisiniz. Burada bahsetmek istediğim size bir yorum yaptıklarında onları yanıtsız bırakmayın. En azından size yaptıkları bir öneride ” Önerin için minnettarız. Bunu dikkate alacağımıza emin olabilirsin 🙂 ” gibi bir yanıt ile onlara değerli olduklarını hissettirmelisiniz. Tabi bunu sadece olumlu yorumlara karşı değil, markanız hakkında yapılan olumsuz bir görüşü de değerlendirmelisiniz. Twitter’da samimi olun. Twitter içerik yönetimi için aşağıda ki tüyolardan faydalanabilirsiniz.

twitter
twitter

Twitter’da hangi tür içerik paylaşılmalı ?

Twitter’da samimi olmanız gerektiğini belirtmiştim. Paylaşacağınız içeriklerde de önce buna önem vermelisiniz. Takipçileriniz ile iç içe olabileceğiniz içerikler paylaşabilirsiniz. Her zaman markanızın tanıtımını yapmak zorunda değilsiniz. Bir olay hakkında ki duygularınızı belirtebilirsiniz. Instagram’da daha yalın bir dil ile paylaşabileceğiniz duygularınızı Twitter’da daha yoğun paylaşabilirsiniz. Tabi bunu her olay için yapmayın. Gerçekten SAMİMİ olarak hissetiğiniz duyguları paylaşın.

Markanız ile ilgili yapacağınız paylaşımları ise hedef kitlenizi iyi tanıyarak ilgilerini çekebilecek paylaşımlar yapmalısınız. Yani markanız ile ilgili profesyonel anlamda yapacağınız bir girişim Twitter kitlenizin çokta fazla dikkatini çekmeyebilir.

Twitter’da daha fazla etkileşim için hangi saatlerde içerik paylaşılmalı?

Twitter’da en fazla etkileşimi alabileceğiniz saatler biraz tartışmalı bir durum. Bir çok raporlara göre paylaşım yapılabilecek saatler, günlere göre de değişiklilik gösteriyor. Bu konuda yönetimini yaptığım hesaplarda benim izlediğim yol ise genel olarak sabah paylaşımları için 11:00 daha sonrasında ise 13:00 – 15:00 ile 17:00 – 19:00 arasında paylaşım yapmak. Böylelikle öğle paydoslarını ve iş çıkış saatlerinde alabileceğim etkileşimlerden faydalanıyorum. Ayrıca, son yapacağım paylaşımlar ile akşam saatlerinde alabileceğim etkileşimi de kaçırmamış oluyorum.

Twitter’da günde ne kadar içerik paylaşılmalı?

Twitter her ne kadar Facebook ve Instagram’a oranla daha az kullanılan bir sosyal medya olsa da, kullanıcıları tarafından sevilen ve vakit harcadıkları bir sosyal medya platformudur. Günde 2-3-4 içeriğe kadar paylaşım yapabilirsiniz.

LinkedIn

LinkedIn, profesyonel iş dünyası içindeki kitleyi hedef almış bir sosyal medya platformudur. Hal böyle olunca paylaşımlarınızı da oldukça dikkatli seçmeniz gerekiyor. Çünkü, bu kişilerin LinkedIn’da vakit geçirirken aslında boş vakitlerini değerlendirmiyor, profesyonel dünyada ki gelişmeleri takip ediyor olduğunun farkında olmalısınız. LinkedIn hesabınızda en fazla etkileşimi alabilmek için içerik yönetimi nasıl yapılmalı?

linkedin
linkedin

LinkedIn’da hangi tür içerik paylaşılmalı?

LinkedIn’da, markanızın gelişimi için yaptığınız yeniliklerden, attığınız adımlardan, vereceğiniz seminerlerden ve eğitici içeriklere sahip paylaşımlar yapabilirsiniz. Diğer sosyal medya hesaplarınızda yapabileceğiniz ancak LinkedIn hesabınızda yapmamanız gereken paylaşımlar ise mizah ve duygu barındıran paylaşımlardır. LinkedIn iş ağları kurmak amacıyla kullanılan bir sosyal medya platformu olduğundan dolayı kullanıcıları bu tür içerikleri görmek istemeyebilirler.

LinkedIn’da daha fazla etkileşim için hangi saatlerde içerik paylaşılmalı?

LinkedIn’da en fazla etkileşim alabilmek için mesai başlangıcı yani 08:00 – 10:00 ve öğleden sonra 14:00 – 17:00 zamanlarında paylaşımlar yapmanızı öneririm. LinkedIn’da hafta sonları paylaşacağınız içeriklerden çok fazla bir etkileşim almayı beklememelisiniz. Pazartesi ve Cuma günlerinde ise LinkedIn etkileşimlerinin hafta içi diğer günlere ziyade düşüş olduğunu muhtemelen görebilirsiniz. Panik yapmaya gerek yok bu normal bir durum.

LinkedIn’da günde ne kadar içerik paylaşılmalı?

LinkedIn paylaşımlarınız oldukça profesyonel olmalıdır. Bundan dolayı aslında çokta önemli olmayan bir paylaşım yapmak yerine hiç yapmamak daha iyidir. Günde 1 içerik paylaşmanız yeterli olur. Ancak, sürekli ve sürekli belirttiğim gibi gerçekten sizi takip edenlerin işine yarayacağını düşündüğünüz bir içerik ise günde 1 paylaşım.

Bu makale tamamen sosyal medyada genel hareketler baz alınarak hazırlanmıştır. Markanız için henüz yeni sosyal medya yönetimi yapacaksanız, bu içeriği baz alarak başlayabilirsiniz. Ancak, daha sonrasında doğru sosyal medya yönetimi için kitlenizi analiz etmelisiniz.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir