Hosting

Hosting nedir? Hosting alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir web siteniz olsun istiyorsanız veya kendinize özel bir uzantıda mail adresinizin ( example@emretarakci.com.tr gibi ) olmasını istiyorsanız, hosting ve domain sahibi olmalısınız. Peki, hosting ve domain nedir?

Hosting Nedir?

Veri Merkezi
Veri merkezi

Web tasarım dosyalarınızın depolanmasını ve bu dosyaların yayınlanmasını sağlayan alana hosting denir. Evinizde bulunan bilgisayarları da aslında hosting oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ancak, evinizde bulunan bilgisayarın donanımı yetersiz kalabilir, sürekli açık tutamazsınız veya internet hızınız buna engel olabilir. Bundan dolayı evinizde kullandığınız bilgisayarlardan daha iyi donanımlara sahip sunucu adı verilen cihazlar, bu cihazlara özel gerekli alt yapı ile donatılmış veri merkezlerinde barındırılmaktadır. Böylelikle veri merkezinde bulunan sunucular sizin web sitenizin 7/24 yayında kalmasını sağlar.

Web tasarım dosyalarınız gibi, e-posta adresleriniz de bu yapıda ki sunucularda depolanır. İstenirse mailler local sunucuda veya özel yapılandırılmış farklı bir sunucuda kullanılabilir. Genelde hosting firmaları özel mail sunucuları yapılandırır ve mail hizmetini farklı bir sunucuda sunar. Bunun amacı ise hem paylaşımlı hosting sunucuları üzerine ekstra bir yük yüklememek, hem de web sunucularında bir sorun yaşandığında en azından maillerinizin çalışıyor olmasını sağlamaktır. Yani daha sağlıklı bir hizmet alabilmeniz için bu yöntem oldukça mantıklıdır.

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Her web sitesinin özel bir sunucuya ihtiyacı olmayabilir. Bundan dolayı yapılandırılan paylaşımlı hosting sunucularında birden fazla web sitesi barındırılır ve birden fazla müşteriye hizmet verilebilir. Hatta günümüzde ufak çaplı çoğu kurumsal firmanın dahi web siteleri paylaşımlı hosting sunucularında barındırılmaktadır. Paylaşımlı hosting sunucularının sunucu yönetimi hosting sağlayıcısına ait olduğundan kendi bünyesinde IT Ekibi olmayan firmalar içinde oldukça uygundur.

Tabii web siteniz aşırı kaynak kullanmıyor ve paylaşımlı sunucuda sizin için hazırlanan paketler size yeterli geliyorsa paylaşımlı hosting kullanmalısınız. Çünkü, fazla kaynak kullanan bir web sitesi bu sunucuda barınan diğer web sitelerine zarar verebilir ve paylaşımlı hosting sunucularında tüm müşterilere sağlıklı bir hizmet sunabilmek için hosting firmaları aşırı kaynak kullanımı yapan web sitesini durdurmak zorundadır.

Linux Hosting

Linux hosting, linux işletim sisteminin kurulu olduğu sunucular üzerinde oluşturulan hosting hesaplarıdır. Linux işletim sistemini windows işletim sisteminden ayıran özelliği ise açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasıdır. Günümüzde kullanılan çoğu CMS ( wordpress, joomla, opencart vb. ) yazılımlar için Linux hosting tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise bu yazılımlar PHP yazılım dilini ve MySQL veritabanı kullanmasından kaynaklanmaktadır. Aklınıza windows hostinglerde PHP ve MySQL Kullanılamaz mı diye bir soru gelebilir. Gerekli yapılandırma yapıldığında tabi ki kullanılabilir. Ancak, Linux PHP yazılımı ve MySQL veritabanı için özel yapılandırılmış bir işletim sistemi olduğundan dolayı tüm fonksiyonları ile daha verimli şekilde çalışmaktadır.

HTML bir web siteniz var ise, linux hosting veya windows hosting kullanabilirsiniz. HTML için özellikle kullanmanız gereken bir işletim sistemi bulunmamaktadır.

Windows Hosting

Windows hosting, windows işletim sisteminin kurulu olduğu sunucular üzerinde oluşturulan hosting hesaplarıdır. PHP, CGI, ASP ve ASP.NET yazılım dili ile MSSQL, MySQL, ve MS Access veritabanlarını çalıştırabilirsiniz. Linux Hosting Nedir kısmında da belirtildiği gibi PHP yazılım dili ve MySQL veritabanı için Linux hosting kullanılması önerilir, ASP ve ASP.NET yazılım dilini ve MSSQL veritabanı kullanan web siteleri için de windows hosting kullanmalısınız.

Hosting Paketi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hosting paketi alırken ihtiyaçlarınıza karşılık verecek en doğru hosting paketini seçmeniz gerekir.

  1. İşletim sistemi :  Kullanmış olduğunuz yazılıma göre hosting paketinizin linux hosting mi windows hosting mi olması gerektiğine karar vermelisiniz.
  2. Aylık trafik : Web sitenizde her ziyaretçi bir trafik harcar ve web siteniz bu trafik limitini doldurursa, sitenizde bandwidth limit exceeded hatasını görebilirsiniz. Günümüzde çoğu hosting firması yapılandırdığı paketlerde aylık trafik limitini sınırsız yapsa da başlangıç paketlerinde aylık trafiği limitlendirebilir.
  3. Disk : Web sitenizin ne kadar disk ihtiyacı olduğunu web sitenizin tasarımını tamamladıktan sonra görebilirsiniz. Web sitenizi sürekli güncel tutmayı düşünüyorsanız, ihtiyacı olan disk kapasitesinin de zamanla artacağından dolayı buna uygun bir hosting paketi seçimi yapmalısınız.
  4. E-posta : E-posta oluşturma ve kullanımı işlemleri de hosting paketiniz de yapacağınızdan, oluşturmak istediğiniz e-posta sayısı ve bu e-postalara tanımlayacağınız disk boyutunu dikkate almalısınız.
  5. Kontrol Paneli : Web sunucularında hosting kontrol panelleri kullanılmaktadır. Genel olarak linux sunucularda cPanel, windows sunucularda ise plesk panel kullanılmaktadır. Bu tamamen bir tercih konusu olsa da işlevsellik açısından bunu dikkate almak isteyebilirsiniz.
  6. Diğer özellikler : Hosting firmaları, yapılandırmış olduğu sunucularda müşterilerine daha sağlıklı hizmet verebilmek adına sunucu eklentileri kullanıyor olabilir. Ancak, bu  eklentilerin yapılandırılması sizin web sitenizi olumlu / olumsuz etkileyebilir. Hosting paketini almak istediğiniz firmanın paket özelliklerinde bu eklentileri ve yapılandırmaları görebilirsiniz. Benim önerim, kesinlikle CloudLinux ve LiteSpeed eklentilerini kullanan bir firma seçimi yapmanızdan yanadır.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir