Grafik Tasarım

Kaliteli Logo Tasarımı nasıl olmalıdır?

Markanızın kurumsal kimliği oluşturulma aşamasında şüphesiz en başta gelen logo tasarımı, tam anlamıyla amacına ulaşıp markanızı en prestijli şekilde temsil edebiliyor olmalıdır. Web sitenizin, sosyal medya hesaplarınızın, kartvizitlerin, broşürlerin kısaca markanıza ait tüm görsellerin baş köşesinde yer vereceğiniz, markanıza en uygun logo tasarımı nasıl olmalıdır?

Prestij sahibi bir logo nasıl olmalıdır?

Ciddiye alınmak için saygınlığınızı korumalı, saygınlığınızı korumak içinse prestij sahibi bir logo kullanmalısınız. Peki prestij sahibi bir logo tasarımı için nelere dikkat etmelisiniz?

Taklit edilmemiş

Logo tasarımınızda kesinlikle taklitlerden kaçınmalısınız. Tabi logo tasarımı yapılmadan önce aynı sektörde yarışacağınız rakip firmaların logo analizini yapmalısınız. Bunu kesinlikle benzemek için değil aksine özgün olmak ve farkınızı ortaya koymak için yapmalısınız.

Basit ve akıldı kalıcı

Markanız için tasarlanan logoda karışıklıktan kaçınmalısınız. Güzel bir logo isterken oldukça önemli olan akılda kalıcılığın önüne geçebilirsiniz. Şuan bu yazıyı okurken aklınızdan bir kaç büyük markanın logolarını düşünün. Örnek olarak ” google “ oldukça sade bir logoya sahip değil mi?

Basitlik dediysem, 5 dk’da logo tasarımı yapabileceğiniz web sitelerinden bahsetmiyorum 🙂 Basitlik sanıldığı kadar da ulaşılması kolay olan bir etken değil.

Bu sadeliği yakalayabilmek için onlarca eskiz çalışması yapmanız gerekse dahi en doğru tasarımı yakalayana kadar eskiz çalışmalarınıza devam etmelisiniz.

Teknik olarak kaliteli bir logo nasıl olmalıdır?

Logo tasarımı yaparken teknik olarak muhakkak dikkat etmeniz gereken faktörler bulunmaktadır. Kaliteli bir logoda teknik olarak nelere dikkat edilmelidir sorusuna yanıtı yazının devamında bulacaksınız.

Renk Kullanımı

Tasarlanan logoda renk karmaşası olmamalıdır. Bazen fazla renkli logolar gözümüze hoş gelse de genel itibariyle çok fazla renk kullanılan logolar göze karışık gelebilir. Buda akılda kalıcılığın önüne geçer. Karışıklığı önlemek için logonuz da 2 veya 3 renk kullanmanız en doğrusudur. Bir de zaman zaman bazı baskılarda logonun siyah beyaz olacağını düşünürseniz, aşırı renkli bir logo kullanmanın ne kadar da kötü olacağını fark edeceksiniz.

Kullanacağınız renklerin psikolojik karşılıklarını biliyor musunuz? Bu sandığınızdan daha önemli bir etkendir. Kullanılacak renkleri seçmeden önce renk psikolojisine göz atmanızı tavsiye ederim.

Renk kullanımında dikkat etmeniz bir diğer etken ise hedef kitleniz. Hedef kitlenizin çoğunluğu kadınlardan oluşuyorsa, kadınlara hitap eden açık mavi, pembe vb. renkler kullanabilirsiniz.

Yazı Tipi

Logo tasarımınızda kullanılacak yazı tipini seçerken de oldukça dikkatli olmalısınız. Yazı tipiniz ile karışıklık yaratmamalı ve birbirinden farklı yazı tipleri kullanmamalısınız. En fazla 2 adet yazı tipi kullanmanız doğru olacaktır. Tabi bu da yazı tiplerinin birbirini tamamlaması şartıyla.

Yazı tipi seçiminde yine hedef kitlenizi dikkate almanız gerekir. Kadınlardan oluşan bir hedef kitleniz varsa daha yumuşak yazı tipleri kullanmanız gerekirken, erkeklerden oluşan bir hedef kitleniz varsa daha kalın ve keskin yazı tipleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, yazı tipi seçiminde marka kimliğinizi de unutmamalı ve marka kimliğinizi yansıtacak bir yazı tipi seçmelisiniz.

Sembol / Amblem Kullanımı

Sembol veya amblem kullanımı logoda akılda kalıcılığa büyük derecede etkisi var. Bundan dolayı logo tasarımınızda marka kimliğinizi ve duruşunuzu yansıtacak özgün bir amblem veya sembol kullanılabilir.

Vector Tasarım

Logo tasarımınız bir çok eskiz karalamalarından geçtikten sonra vector olarak çizimi yapılmalıdır. Dijital ve basılı materyallerde logonuzun kullanımı için vector bir logo tasarımına sahip olmalısınız. Aksi taktirde kullanılacak alana göre logo tasarımınız bozulur ve prestij kaybı yaşarsınız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir