Grafik Tasarım

Photoshop ve Illustrator Karşılaştırması

Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator, en çok kullanılan grafik tasarım programları arasında zirvedeki yerlerini koruyor. İki programında geliştirilme amacı her ne kadar farklı olsa da birçok benzer özellikleri var. Bundan dolayı olsa gerek kullanıcıları arasında anlamsız bir şekilde – Photoshop daha kullanışlı – Illustrator daha kullanışlı çekişmeleri rekabet durumu yaşatıyor. Peki yeni bir proje üzerinde çalışıyorsanız, bu proje için hangi program kullanılmalı? Photoshop ve Illustrator ne için kullanılır ve aralarında ki farklar nedir ?

Photoshop

Photoshop, var olan bir fotoğrafı veya herhangi bir görseli düzenleyebileceğiniz harika bir programdır. Aynı zamanda grafik tasarım programları arasında kullanılanların en popüler olanıdır. Piksel tabanlı kullanılan ve bir dizi pikseller ile oluşturulan görseller tasarlayabilir, düzenleyebilirsiniz. Ancak, piksel tabanlı çalışan bir program olduğundan dolayı, oluşturulan tasarımı yakınlaştırıp uzaklaştırdığınızda görselin kalitesinde bozukluklar olur. Fotoğraf düzenlemek için popüler bir program olan Photoshop’u bu kadar mükemmel yapan ise mükemmel filtreler ve özel efektler ile birlikte birçok yardımcı araç içermesindendir.

Dosya formatı : psd

Illustrator

Illustrator serbest çizim imkanı sunan ve sıfırdan bir tasarım üretmenizi sağlayan en az Photoshop kadar harika bir programdır. Photosopu’un piksel tabanlı çalışmasının aksine vektör tabanlı yani noktalar ve çizgilerin birleştirilmesi ile çalışır. Bundan dolayı tasarlanan görselin boyutunu değiştirdiğinizde herhangi bir bozulma olmaz. Buda özellikle logo tasarımı ve boyutu değiştirilen tasarımlar için olmazsa olmazdır. Ayrıca, baskı yapılacak çalışmalarda da daha güzel sonuçlar çıkarmaktadır. Illustrator uygulamasının bir dezavantajı var ise o da var olan görselleri düzenlemeniz için çokta uygun olmamasıdır.

Dosya formatı : ai

Peki hangi program daha iyi ?

Daha iyi olan bir program yok. Evet, iki programla da görsel düzenleyebilirsiniz. Ama, Photoshop size bir fotoğraf düzenlemeniz için çok daha fazla efekt ve filtre kullanma şansı tanır. Sadece bununla kalmayıp eşsiz tasarımlar çıkarmanızı sağlar. Ancak, bir logo tasarımı içinse vector tabanlı çalışması sayesinde Illustrator çok daha iyidir. Veya en baştan bir çizim yapabilmeniz için Illlustrator kullanmanız çok daha faydalıdır. Yani, Photoshop ve Illustrator kullanıcıları arasındaki bu daha iyi tartışması gereksizdir. İki programı bir arada kullanmayı deneyerek, iki programında size verebileceklerinden faydalanabilirsiniz. Çünkü, ikisi de Adobe tarafından farklı amaçlar için geliştirilen ve bu amaçlara en iyi şekilde yanıt veren programlardır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir