SSLTekno Gündem

SSL Sertifikası nedir? Siteniz için en uygun SSL Sertifikası hangisi ?

Hikaye Ayrıcalıkları

SSL Sertifikası Nedir?

SSL ( Secure Sockets Layer ) web sitesinin ziyaretçileri ile web sitesi arasındaki veri akışının şifrelenmesini sağlayan Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. E-ticaret sitelerinde kredi kartı ve kişisel verilerin şifrelenerek, güvenli bir alışveriş için olmaz ise olmaz olan SSL Sertifikası son zamanlarda tanıtım, blog ve her türlü web sitelerinde kullanılmaktadır. SSL Sertifikasının kullanımını yaygınlaştıran ve her web sitesinde kullanılmasında en önemli rol oynayan iki faktör ise SEO ve en yaygın kullanılan Google Chrome tarayıcısının adres çubuğunun yanında beliren ” Güvenli Değil ” uyarısıdır.

SSL Sertifikası web sitesinin güvenliğini ve kodlarınızın güvenliğini sağlamaz yani bir hack önlemi için kullanılamaz.

SSL Sertifikası, günlük hayatımızda en sık kullanılan, Google Chrome, Safari, İnternet Explorer, Mozilla, Opera gibi tarayıcılar tarafından desteklenmektedir.

SSL Sertifikası alırken ve aldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

SSL Sertifikası satın almadan önce ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde karşılayacak doğru bir firmadan ve doğru SSL Sertifikasını satın almalısınız. SSL Sertifikası almadan önce dikkat etmeniz gereken faktörler şu şekildedir;

  • SSL Sertifikası DV, OV ve EV SSL şeklinde 3 çeşitte ayrılmaktadır. İhtiyacınıza karşılık verecek SSL Sertifikasının hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Aşağıda bu SSL çeşitlerinin kullanım amacını kontrol edebilirsiniz. )
  • SSL Sertifikası kullanım alanına göre çeşitlilik göstermektedir. Sizin kullanım alanınıza göre almanız gereken doğru sertifika hangisi olmalıdır?
  • SSL Sertifikası kurulum gerektiren bir üründür. SSL Sertifikası kurulumunda desteğe ihtiyacınız olabilir.
  • SSL Sertifikası kurulumu yapıldıktan sonra http to https yönlendirmesi yapılmalıdır. Aksi taktirde sitenize bağlantı sorunu yaşanacaktır. WordPress yazılımını kullanıyorsanız, http to https yönlendirmesi için buraya tıklayarak anlatımı takip edebilirsiniz.
  • Sertifikanın şifreleme seçeneği olarak en az 128 bit olmalıdır.

Doğrulama çeşidine göre SSL Sertifikası türleri

SSL Sertifikaları DV, OV ve EV SSL olarak 3 çeşitte ayrılmaktadır. Aşağıda hangi doğrulamaya sahip SSL Sertifikası ne işe yaramaktadır inceleyebilirsiniz.

1 – DV SSL ( Domain Doğrulamalı SSL Sertifikası )

DV SSL domain doğrulamalı SSL Sertifikası’dır. Bu SSL Sertifikasını kullanmanız için herhangi bir firmanız olmasına gerek yoktur. DV SSL Sertifikası web sitenize sorunsuz şekilde kurulduğunda alan adınızın yanında aşağıdaki şekilde firma bilgileriniz yer alacaktır.

DV Doğrulamalı SSL Sertifikası
DV Doğrulamalı SSL Sertifikası

2 – OV SSL ( Organizasyon Doğrulamalı SSL Sertifikası )

OV SSL şahıs sitelerinde kullanılması imkansız bir SSL Sertifikasıdır. OV SSL sadece kurumlar tahsil edebilmektedir. Sertifika teminatı esnasında bazı evraklar istenecektir. Organizasyon doğrulamalı SSL Sertifikası kullanmak istiyorsanız, mutlaka SSL Sertifikasını almadan önce alacağınız firmadan gerekli evrakların listesini istemeli ve evraklarınızı temin etmelisiniz.

3 – EV SSL ( Genişletilmiş Doğrulamalı SSL Sertifikası )

EV SSL, OV SSL gibi sadece kurumlar tarafından alınabilen ve herkes tarafından ” şu tarayıcıda firma bilgileri nasıl yazıyor? ” diye düşünmenizi sağlayan SSL Sertifikası’dır. EV SSL belge gerektiren bir SSL türü olduğundan dolayı satın almadan önce, satın alacağınız firma ile iletişime geçerek gerekli evrakları öğrenmeniz ve evraklarınızı temin etmelisiniz. EV SSL Sertifikası web sitenize sorunsuz şekilde kurulduğunda alan adınızın yanında aşağıdaki şekilde firma bilgileriniz yer alacaktır.

EV SSL
EV SSL

Kullanım Alanına Göre SSL Sertifikası Türleri

SSL Sertifikaları farklı ihtiyaçlara karşılık verebilmesi için Standart SSL Sertifikası, Multi Domain ve Wildcart SSL Sertifikası şeklinde 3 çeşitte ayrılmaktadır.

1 – Standart SSL Sertifikası

Sadece tek bir domain için kullanılabilen SSL Sertifikasıdır.

2 – Multi Domain SSL Sertifikası

Birden fazla domainin tek SSL Sertifikası ile çalıştırılmasını sağlayan SSL Sertifikasıdır. Genelde firmalar tarafından 1 domaine ek 2 domain seçeneği ile satışı yapılmaktadır.

3 – WildCard SSL Sertifikası

Ana domain ve bu domaine bağlı sub domainleri kapsayan SSL sertifikasıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir