WordPress

WordPress Görsel eklerken wp-content/uploads hatası

Unable to Create Directory wp-content/uploads. Is its Parent Directory Writable by the Server.
Unable to Create Directory wp-content/uploads. Is its Parent Directory Writable by the Server.

WordPress sitelerde görsel yüklerken alabileceğiniz bir hata olan ” Unable to Create Directory wp-content/uploads. Is its Parent Directory Writable by the Server. “ hatası biraz karmaşık olabilir. Bu makalede çözüme ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Alternatif 1 – Dosya izinleri

Öncelikle wordpress görsel yüklemede wp-content/uploads hatasının sebebi yazma izinleri ile ilgili gibi gözükse de her zaman izinleri düzenlemeniz yeterli olmayacaktır. Ancak, yine de izinleri kontrol etmenizde fayda vardır. Dosya izinleri 644 – Klasör izinleri ise 755 yaparak tekrar sitenize görsel eklemeyi deneyebilirsiniz. FileZilla ile dosya izinlerinizi güncellemeyi bilmiyorsanız, FileZilla ( FTP ) Kullanımı Rehberi başlıklı makalemi inceleyebilirsiniz.

Alternatif 2 – wp-content / uploads

Bu hatanın çözümüne diğer bir alternatif olarak, admin girişi yaptıktan sonra sol menüde bulunan ; Ayarlar > Ortam > Store uploads in this folder karşılığı olarak ise wp-content/uploads yazarak değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Eğer ayarlar > ortam adımlarını takip ettiğinizde store uploads in this folder seçeneğini bulamıyorsanız ” wp-config.php ” dosyasında aşağıdaki şekilde verilen kodu ekleyerek sorun çözülebilir.

Aşağıdaki satırdan hemen önce ;

define( 'UPLOADS', 'wp-content/uploads' );

Aşağıdaki kodu eklemelisiniz.

require_once(ABSPATH . 'wp-settings.php');
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca kontrol et

Close