SSLWordPress

WordPress http to https (SSL) yönlendirmesi nasıl yapılır?

WordPress http to https yönlendirmesi, SSL Sertifikalarına sahip olan sitelerin düzgün çalışması için gereklidir. SSL Sertfikanız yok ise https yönlendirmesini yaptığınızda site hata verecektir. Aynı şekilde, SSL Sertikanız var ama https yönlendirmesi yapmazsanız siteniz yine hata verecektir. Kısaca, net olarak siteniz bir SSL Sertifikasına sahip ise web sitenizin sağlıklı çalışabilmesi için http to https yönlendirmesini yapmanız gerekir.

Wordpress http to https (SSL) yönlendirmesi nasıl yapılır?
WordPress http to https (SSL) yönlendirmesi nasıl yapılır?

WordPress http to https ( SSL ) yönlendirmesi nasıl yapılır?

WordPress SSL Kurulumu sonrası http to https yönlendirmesi yapmanın birden fazla yolu vardır. Bu yönlendirmelerden hangisini kullandığınız fark etmeksizin tüm yöntemlerin amacı aynıdır. Kullanmanızı önerdiğim yöntem ise wp-config dosyası ile yapmanızdır. Ancak, bu sadece web sitenizi yeni kuruyorsanız, geçerlidir. Web sitenizin kurulumunu yaptıktan sonra SSL Sertifikası yönlendirmesi yapacaksanız ve wp-config yönlendirmesi her zaman yeterli olmayabiliyor. Wp-config ile yönlendirme yapmanıza rağmen site adresinizin yanındaki kilit işareti aşağıdaki gibi yeşil olmuyorsa, eklenti ile yönlendirme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Eklenti ile yönlendirme yapacaksanız wp-config dosyasında ki yönlendirme kodunu kaldırmanıza gerek yoktur.
SSL Kilit
SSL Kilit

 

 

Yönlendirme işlemi esnasında dosyalarınıza erişebilmek için FTP Bağlantısı yapmanız gerekiyor. FileZilla ile FTP bağlantısı nasıl yapılır ve nasıl kullanılır sorularına FileZilla ( FTP ) Kullanım Rehberi adresindeki makalede yanıt bulabilirsiniz.

Wp-config ile http to https yönlendirmesi;

Aşağıdaki kodu wp-config içerisinde <?php Altına yapıştırabilirsiniz. Wp-config dosyasına FTP bağlantısı yaptıktan sonra public_html klasörü altında ulaşabilirsiniz.

if(isset($_SERVER['HTTP_SSL']))
{
$_SERVER['SERVER_PORT']=443;
$_SERVER['HTTPS']='on';
}

Anlatılan işlemi yaptıktan sonra, wp-config dosyanız aşağıdaki gibi olmalıdır. İşlemi bu şekilde yaptığınız da http to https yönlendirmesi başarılı bir şekilde tamamlanmış olmalıdır.

wp-config dosyası ile http to https yönlendirmesi
wp-config dosyası ile http to https yönlendirmesi

.htaccess ile http to https yönlendirmesi;

Aşağıdaki kodu .htaccess dosyanızı açtıktan sonra herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Ama sayfanın en üstüne veya en altına yapıştırmanız karışıklığı önleyecektir. .htaccess dosyasına FTP Bağlantısı yaptıktan sonra public_html klasörü altında ulaşabilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L]

Anlatılan işlemi yaptıktan sonra, htaccess dosyanız aşağıdaki gibi olmalıdır. Sayfanızın farklı bir yerine bu kodu eklediğinizde de aynı görevi görecektir. Bu şekilde yapmanızın tek önemi düzenli bir htaccess dosyası olmasıdır.  İşlemi bu şekilde yaptığınız da http to https yönlendirmesi başarılı bir şekilde tamamlanmış olmalıdır.

htaccess dosyası ile http to https yönlendirmesi
htaccess dosyası ile http to https yönlendirmesi

Eklenti ile http to https yönlendirmesi;

Really Simple SSL eklentisi ile yönlendirmeyi yapabiliriz. Kolay ve en fazla kullanılan yöntem eklenti ile yapmaktır. Ancak, wordpress üzerinde çok fazla eklenti kullanılması ilerleyen zamanlarda sorun yaşatabilir. SSL yönlendirmesi için önerim yönlendirmeyi wp-config veya htaccess dosyanız ile yapmanızdır.

Eklenti Yükle > Anahtar kelime > Really Simple SSL > Hemen yükle > Aktifleştir adımlarını takip ederek eklenti ile http to https yönlendirmesini tamamlayabilirsiniz.

Eklenti ile http to https yönlendirmesi
Eklenti ile http to https yönlendirmesi

WordPress SSL Sertifikası yönlendirmesini bu anlatımları takip etmenize rağmen hala yapamıyorsanız, bu işlem için destek alabilirsiniz. Sizin için kontrol etmemi isterseniz, instagram.com/emretarakcicom adresinden bir DM ulaştırmanız yeterlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 yorumlar “WordPress http to https (SSL) yönlendirmesi nasıl yapılır?”

    1. Siteyi ilk aktif ettiğinizde wp-config üzerinden yapılan yönlendirme yeterli. Ancak, daha sonrasında SSL Sertifikası kurulan sitelerde yeşil bar için Really Simple SSL eklentisinin aktif edilmesi gerekebilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca kontrol et

Close