WordPress

WordPress nedir? WordPress ile neler yapılabilir?

WordPress nedir sorusunun yanıtı kısaca, herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan web tasarımı yapılmasına olanak sağlayan bir CMS ( İçerik Yönetim Sistemi ) yazılımdır. Tabi bu, en basite indirgenmiş ve sadece wordpress nedir sorusu ile karşılaştığınızda kafanızda o ampulün belirmesini sağlayacak betimlemedir. 🙂

WordPress ile bir web sitesi tasarlayabilir ve internet ortamında yayınlayabilirsiniz. Bunu wordpress.com veya wordpress.org aracılığı ile yapmanız mümkün olsa da benim önerim hiç wordpress.com sitesini ziyaret dahi etmemeniz. Bunun sebebi kesinlikle sitenizi ziyaretçilerinize profesyonel olduğunuzu lanse edemeyecek olmanız ve prestij kaybı yaşayacak olmanızdır. Bunun sebepleri wordpress.com nedir ve wordpress.org nedir başlıklarından sonra daha anlaşılabilir olacaktır.

WordPress.com Nedir?

wordpress.com herhangi bir domain ( alan adı ) veya hosting ihtiyacınız olmadan web sitesi tasarlamanızı ve bu web tasarımı yayınlamanızı sağlar. Bunu kesinlikle önermiyorum. Soracağınız bir çok kişide muhtemelen önermez. Bu konu çok fazla fikir ayrılığı yaşanan bir konu değil. wordpress.com ve wordpress.org’un arasındaki farkı bu makaleyi okudukça sizde daha iyi anlayacaksınız.

Öncelikle wordpress.com kullanıyorsanız, internet ortamında kendinize ait bir alan adınızın olması zorunlu bir durum değil isterseniz alanadi.wordpress.com adresine sahip olabilir ve web sitenizin yayınını bu alan adı ile yapabilirsiniz. Yani ana domain olan wordpress.com’a bağlı bir sub domain ( alt alan adı ) ‘na sahip olabilirsiniz. Ancak! Bu ziyaretçilerinize sizin profesyonel bir iş yapmadığınızı yansıtan ilk faktör olacaktır. Ayrıca, bu durumda sitenizde reklam yayınlama planınız var ise google adsense onayı almanızda imkansıza yakın ve hayli zor olabilir. Bu konunun bir çözümü var. Bir domaine sahipseniz, domaini wordpress.com yapısında kuracağınız web sitesine yönlendirerek kullanabilirsiniz. Yani alanadi.wordpress.com yerine kendinize özel alanadi.uzantı domaini kullanabilirsiniz. Şuan, tamamdır artık profesyonel gözüküyor diye düşünebilirsiniz. Kesinlikle profesyonel bir web sitesi tasarlayamayacak olmanızın tek sebebi bu değil.

Web sitenizde reklam yayınlamak istiyor olabilirsiniz. Ancak, wordpress.com alt yapısı kullanan bir web sitesinde aylık 25.000 tıklamaya ulaşmadan reklam eklemeniz mümkün değil. Aylık 25.000 tıklamaya ulaşarak web sitenize reklam eklemeye hak kazandığınızda dahi wordpress.com ile bu gelirin bir kısmını paylaşmalısınız. Reklam konusuna değinmişken, wordpress.com ile bir web sitesi tasarladıysanız sitenize giren kişiler firmanın kendi reklamını yani sitenizin bazı bölümlerinde aşağıdaki gibi wordpress.com reklamlarını görebilir.

WordPress.com Reklam
WordPress.com Reklam

 

 

 

wordpress.com ile tema kullanımı da sınırlandırılıyor. Çok fazla seçeneğiniz olmadığı için istediğiniz tasarımı yapmanızda zor oluyor. Business kullanım sağlamıyorsanız, eklenti kurulumu da yapamıyorsunuz. Bu da oldukça kötü bir durum çünkü WordPress yazılımını güzel yapan en büyük faktör muhteşem eklentileridir. Ancak eklenti yüklemek istediğinizde aşağıdaki uyarı ile karşılaşacaksınız.

WordPress.com Eklenti
WordPress.com Eklenti

 

 

 

wordpress.com ile ilgili sanırım güzel olan tek faktör güvenlik olacak. Tüm güvenlik önlemleri WordPress tarafından alınır ve size sadece sitenizi düzenlemek kalır.

Son olarak wordpress.com ile geliştirilmiş bir web sitesinin kaynak kodlarına ulaşamazsınız. Buda sizi bir çok konuda kısıtlar.

WordPress.org Nedir?

wordpress.org daha fazla bilgi isteyen fakat sınırların dışına çıkarak hem altyapı hemde tasarım olarak çok daha profesyonel bir web sitesi yapılmasına olanak sağlar. WordPress.org kullanmak istiyorsanız, kendinize ait bir domain ve hosting sahibi olmalısınız. Çünkü, bu yazılımın dosyalarını indirerek kendinize ait özel domain için kurulumunu yapmanız gerekir.

Hosting nedir? Hosting alırken nelere dikkat etmelisiniz? yazısı WordPress yazılımı için doğru hosting paketini seçmeniz konusunda yardımcı olabilir.

wordpress.org özelleştirilebilir olması avantajıyla hemen hemen aklınıza gelen her türlü tasarımı ve işlevi sitenizde kullanabilirsiniz. wordpress.com tarafında sunulan sınırlı temalar ve sınırlı eklentiler aksine ücretli veya ücretsiz kullanım yapabileceğiniz binlerce eklenti ve tema seçeneği mevcuttur. Hatta alanında en iyi onlarca firma wordpress.org ile web sitesini geliştirmiştir. Bunlara örnek olarak cPanel, PlayStation, Mercedes-Benz Türkiye, Webrazzi, gittigidiyor blog, CNN, sozcu.com.tr, ListeList gibi bir çok profesyonel web sitesi wordpress.org ile geliştirilmiştir.

Web sitenizde ekleyeceğiniz reklamlarda da herhangi bir komisyon vermeniz gerekmez ve web sitenizde yayınlanacak tüm reklamları özelleştirerek istediğiniz alanda yayınlayabilirsiniz. Emin olun reklam yayınlamayı düşünüyorsanız, bu çok önemli bir faktör olacak ve kazancınızı oldukça arttıracaktır.

wordpress.org ile tasarlanan bir web sitesinin güvenlik önlemlerini de bizim sorumluluğumuzda olacaktır. Bu aslında wordpress.com ile karşılaştırıldığında bir dezavantaj gibi gözükse de wordpress.org ile muhteşem eklentiler kullanabileceğinizi tekrar tekrar belirtiyorum. WordPress Güvenlik Eklentisi – iThemes Security 2019 Ayarları başlıklı yazıda iThemes Security eklentisi ile profesyonel güvenlik önlemlerini web siteniz için uygulayabilirsiniz.

Disk3 GB kullanım alanı ücretsiz olarak sunulmaktadır. Daha fazlası için ücret ödemelisiniz.Kullanmakta olduğunu sunucu / hosting özellikleri ile ilgili bir durum olacaktır. Ancak, genelde hosting firmaları tarafından sunulan hosting paketlerinde dahi başlangıç için ihtiyacınızı karşılayacak disk kapasitesi mevcuttur.

WordPress.com VS WordPress.org

WordPress.comWordPress.org

Ücret

İlk kurulum ücretsizdir. Ancak, sonrasında sitenizi özelleştirmek adına yapmak isteyeceğiniz bir çok etken için PRO Sürüme geçiş yapmalısınız.Hosting ve Domain satın almalısınız. Sonrasında ücretli bir tema ve ücretli eklentiler kullanmak isterseniz ücret ödeyeceksinizdir. Ancak, bir çok özellik ücretsiz eklentiler ile sağlama imkanı var.

Kurulum

WordPress.com ile kısaca üye olarak direkt web sitenizi yayınlayabilirsiniz. Herhangi bir kurulum gerektirmez.WordPress.org adresinden WordPress dosyalarını indirerek daha öncesinde almış olduğunuz hosting ve domain için kurulumunu yapmalısınız.

Tema

Sınırlı tema seçeneği mevcuttur. Bu temalar haricinde bir tema kurulumu için PRO Sürüm kullanmalısınız.WordPress.org aracılığı ile ücretsiz 4000+ tema kullanabilirsiniz. Tabi bazı temaların PRO Sürümleri mevcut. Ücretsiz temalardan istediğinizi bulamıyorsanız, sınırsız tasarımlar bulabileceğiniz ücretli temalar mevcut.

Eklenti

Eklenti kullanabilmeniz için PRO Sürümü kullanmalısınız.Binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti seçenekleri ile bir sınırı olmadan istediğiniz şekilde özelleştirilebilir. Emin olun aklınıza gelen her şey için bir eklenti bulabilirsiniz.

Güvenlik / Yedekleme

Tüm güvenlik ve yedekleme işlemleri WordPress.com tarafından yapılmaktadır. WordPress.com kullanıcıları bu konuda rahat.Tüm sorumluluk kullanıcıda olduğundan dolayı güvenlik ve yedekleme işlemleri tarafınızca yapılmalıdır. Bu çokta düşünülmesi gereken bir konu değil. WordPress.org Nedir? Başlığı altında güvenlik önlemini nasıl alacağınız ile ilgili bir not mevcut.

Özelliştirme

Çok fazla tema seçeneği bulunmaz. Eklenti kullanılamaz. Daha fazla tema seçeneği ve eklenti kullanabilmek için PRO Sürüm tercih edilmesi gerekir. Ayrıca, kaynak kodlarına ulaşamadığınız için 3. parti araçları da kullanamazsınız. Örn : google adsense.İstemiş olduğunuz tüm özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

Reklam

Sitenizde 25.000 tıklanmaya ulaşmadan reklam yayınlanamaz. Reklam konumları özgürce özelleştirilemez ve sadece WordAds kullanılabilir. Yani google adsense kullanılamaz.İstemiş olduğunuz reklamları kullanabilir ve istemiş olduğunuz şekilde özelleştirerek sitenizde yayınlayabilirsiniz. Herhangi bir tıklama sınırına vs ulaşmanız gerekli değildir.

Alan Adı

sizinalanadiniz.wordpress.com şeklinde kullanım sağlayabilirsiniz. Kendi alan adınız var ise yönlendirebilirsiniz. Ancak, tabi bu da ücretli.Kendinize ait olan alan adına kurulum sağlamalısınız.

Disk

3 GB kullanım alanı ücretsiz olarak sunulmaktadır. Daha fazlası için ücret ödemelisiniz.Kullanmakta olduğunu sunucu / hosting özellikleri ile ilgili bir durum olacaktır. Ancak, genelde hosting firmaları tarafından sunulan hosting paketlerinde dahi başlangıç için ihtiyacınızı karşılayacak disk kapasitesi mevcuttur.

E-ticaret

WordPress.com ile ürün satışı yapabileceğiniz bir e-ticaret sitesi kuramazsınız. Uygun bir platform değildir.WordPress.org ile e-ticaret sitesi kurabilir ve ürünlerinizin satışını yapabilirsiniz.

WordPress.org VS WordPress.com Sonuç

WordPress Nedir? konusu baz alınan makale sonucunda, WordPress.com ve WordPress.org arasında yapılan karşılaştırmanın sonucu olarak zaferi her açıdan WordPress.org hak ediyor. WordPress.org ile eşsiz bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Makalenin bu kısmından sonra WordPress.org ile neler yapılabilir nasıl web siteleri kurabilirsiniz bunlara bir göz atalım. Ayrıca, artık WordPress.org’dan WordPress diye bahsedebiliriz.

WordPress ile neler yapılabilir ?

WordPress ile neler yapılabilir sorusunu aslında hiç bir şekilde sınırlandıramayız, bir hosting web sitesinden ürün tanıtım web sitesine, blog sitesinden, ilan sitesine, e-ticaret yapabileceğiniz bir siteden, kurumsal bir firma sitesine kadar her türlü tasarım yapılabilir. Özellikle blog amaçlı kullanılan bir yazılım olsa da daha öncesinde de belirttiğim gibi sektöründe profesyonel olan ve WordPress yapısı ile sitesini geliştiren bir çok firma bulunuyor. Bu da WordPress referanslarını epey bir güçlü yapıyor.

WordPress Kurumsal Firma web tasarımı

WordPress ile kurumsal firmalar için web tasarımı yapılabilir. Uygun tema seçimleri ve doğru özelleştirmeler ile firmanızın gücünü ve amacını ziyaretçileri ile buluşturacak ve sizi internet ortamında en prestijli şekilde tanıtacak bir web tasarımına sahip olabilirsiniz.

WordPress Blog web tasarımı

WordPress ile fikirlerinize ve tecrübelerinizi paylaşacağınız bir web tasarımı yapabilirsiniz. Ayrıca, blog sitelerinin genel amacı olan reklam gelirini google adwords ekleyerek elde edebilirsiniz.

WordPress E-ticaret web tasarımı

WordPress ile ürünlerinizi yayınlayabilir ve satışını yapabilirsiniz. Bununla ilgili WordPress yazılımının muhteşem eklentilerinden faydalanabilir ve sitenizi dilediğinizce özelleştirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir