WordPress

WordPress SMTP Mail ayarları nasıl yapılır?

Hosting firmaları, spam maili ve IP Adreslerinin blackliste girmesini engellemek için sunucu üzerinde PHP mail fonksiyonunu engellemektedir. Bundan dolayı, SMTP Mail fonksiyonunu kullanmanız gerekmektedir.

WordPress SMTP Mail ayarları nasıl yapılır?

WordPress SMTP Mail ayarlarını yapabilmeniz için SMTP Mailer eklentisini kullanabilirsiniz. SMTP Mailer eklentisini kurmak için Eklenti Yükle > Anahtar kelime > SMTP Mailer > Hemen yükle  adımlarını takip edebilir veya aşağıdaki görselden faydalanarak eklentiyi kurabilirsiniz. En fazla indirilen eklenti WP Mail SMTP eklentisi gözükmekte, neden bu eklenti yerine SMTP Mailer eklentisinin anlatıldığını merak edenler olacaktır. Sebebi WP Mail SMTP eklentisinin çalışmadığı projeler gördüm ancak, bu eklenti sayesinde problem yaşamadan mail gönderimi yapılabilmektedir.

SMTP Mailer eklentisi nasıl yüklenir?
SMTP Mailer eklentisi nasıl yüklenir?

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, Eklentiler menüsünden veya Ayarlar menüsünde SMTP Mailer eklentisinin ayarlarına girebilirsiniz. Aşağıda paylaşılan görsel, emretarakci.com.tr sitesinden SMTP Mail gönderimi için doğru bir şekilde yapılandırılmış ayarlardır.
SMTP Mailer ayarlarını tamamladıktan sonra ayarların doğruluğunu teyit etmek için ” Test Email ” bölümünde test işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

SMTP Mailer eklentisi ayarları nasıl yapılır?
SMTP Mailer eklentisi ayarları nasıl yapılır?

Bu ayarlar sizin e-posta sağlayıcınızın vermiş olduğu bilgilere göre değişecektir. Yandex, gmail, isimtescil, turhost, guzel hosting, natro ve markum için makale sonunda bu bilgileri bulabilirsiniz.

Peki, eklentinin bizden istemiş olduğu bu ayarlar ne anlama gelmektedir?

SMTP Host : E-posta göndermek için kullanılacak SMTP hostunu sormaktadır. Bu bilgiyi makale sonunda Yandex, gmail, isimtescil, turhost, guzel hosting, natro ve markum firmaları için bulabilirsiniz.

SMTP Authentication : E-posta gönderilirken SMTP Kimlik doğrulaması sorulup, sorulmayacağını bilgisini girmelisiniz. Her zaman için true seçeneğini seçmelisiniz.

SMTP Username : SMTP Kullanıcı adınız. Yani, oluşturmuş olduğunuz herhangi bir mail adresi olabilir.

SMTP Password : SMTP parolanız. Bu kısma mutlaka SMTP Kullanıcı adı olarak belirtmiş olduğunuz mail adresinin şifresini girmelisiniz.

Type of Encryption : Şifreleme türü. Yani e-posta sağlayıcınız size herhangi bir şifreleme türü sunmaktaysa şifreleme türünü seçmelisiniz. Çoğu hosting firması bir şifreleme kullanmazken, örneğin yandex SSL kullanmaktadır. Bu bilgiyi de makale sonunda yandex, gmail, isimtescil, turhost, guzel hosting, natro ve markum firmaları için bulabilirsiniz.

SMTP Port : E-posta gönderiminde hangi portun kullanılacağı. Burayı şifreleme türüne göre doldurmalıyız. SSL Portu için 465, TLS ve No encryption için default 587 SMTP Portu yazmalısınız. Bu bilgiyi de makale sonunda yandex, gmail, isimtescil, turhost, guzel hosting, natro ve markum firmaları için bulabilirsiniz.

From Email Adress : Form doldurulduğunda maillerin hangi adresten gideceğidir. Burada SMTP Username ve From Email Adress aynı olmak zorunda değildir. Oluşturmuş olduğunuz herhangi bir mail adresini yazabilirsiniz.

From Name : E-posta konusu olarak düşünülebilir. Posta kutusunda gözükecek isimdir. Aynı mail adresini farklı amaçlar içinde kullanıyorsanız,  ”alanadı/iletişim form ” olarak düzenlemeniz karışıklığı önleyecektir.

Disable SSL Certificate Verification : SSL Sertifika doğrulamasını devre dışı bırakmak anlamına gelir. Böyle bir seçeneğin olmasının sebebi ise, siteniz PHP 5.6 sürümünü veya daha üstü bir  PHP Sürümü kullanıyorsa ve SSL doğru bir şekilde yapılandırılmamış ise hata almanızı önler. Hata almamak için bu seçeneği işaretlemek yerine SSL Sertifikasının yapılandırmasını kontrol etmeniz daha doğrudur.

Bazı E-posta sağlayıcıları için SMTP Mail ayarları

Yandex, Gmail, İsimtescil, Turhost, Güzel hosting, Natro ve Markum için SMTP Mail ayarları tablodaki gibidir.

SMTP Host : smtp.yandex.com.tr
Type of Encryption : SSL
SMTP Port : 465
SMTP Host : smtp.gmail.com
Type of Encryption : SSL veya TLS
SMTP Port : SSL ile doğrulama yaptıysanız 465 / TLS ile doğrulama yaptıysanız 587
SMTP Host : smtp.alanadınız
Type of Encryption : No encryption
SMTP Port : 587
SMTP Host : mail.alanadınız
Type of Encryption : No encryption
SMTP Port : 587
SMTP Host : mail.alanadınız
Type of Encryption : No encryption
SMTP Port : 587
SMTP Host : mail.alanadınız
Type of Encryption : No encryption
SMTP Port : 587
SMTP Host : mail.alanadınız
Type of Encryption : No encryption
SMTP Port : 587
Etiketler

İlgili Makaleler

2 yorumlar “WordPress SMTP Mail ayarları nasıl yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir