Hosting

Yandex mail yönlendirmesi nasıl yapılır?

Firmanız veya kişisel web siteleriniz için Yandex alt yapısını kullanarak mail hesapları oluşturabilir ve mail trafiğini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu makalede, mail hesaplarınızı Yandex mail yönlendirmesi için yapılması gerekenleri ve sonrasında mail hesapları oluşturma ile ilgili yapılması gereken işlemleri anlatacağım. Öncelikle passport.yandex.com adresine giriş yaparak yandex hesabınıza giriş yapmalısınız. Bir Yandex hesabınız yok ise buraya tıklayarak bir hesap oluşturabilirsiniz. Yandex kullanıcı oluştururken doğrulama kodu alamıyorsanız, yandex kullanıcı oluşturma ipucunu inceleyebilirsiniz.

Hesabınızı başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra connect.yandex.ru adresine giriş yaparak alan adınızı, oluşturmuş olduğunuz Yandex hesabı altına eklemeniz gerekmektedir. Yani az önce oluşturmuş olduğunuz Yandex hesabı sizin admin mailinizdir. Bu admin mailinin altına Yandex alt yapısında çalıştırmak istediğiniz domaini eklemeniz gerekmektedir. Belirttiğim adrese girdiğinizde aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Alan adınızı yazarak devam edebilirsiniz.

Yandex alan adı ekleme
Yandex alan adı ekleme

TXT Doğrulaması ve MX Kaydı

Alan adınızı Yandex’e ekledikten sonra karşınıza bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada, eklemiş olduğunuz domain için mail oluşturabileceksiniz. Ancak, daha öncesinde bu alan adı için doğrulama yapmanız ve sonrasında MX Kayıtlarınızı yönlendirmeniz gerekecektir. Doğrulama işlemi alan adının bize ait olduğunu doğrulamamız için gereklidir. MX Yönlendirmesi ise mail trafiğimizin Yandex altyapısında çalışmasını sağlayacaktır. Doğrulama yöntemi olarak Yandex bize 3 adet seçenek sunmaktadır. Genelde tercih edilen ve en kolay doğrulama yönetimi olan DNS Kaydı ile doğrulamadır. DNS Kaydını alabilmeniz için açılı olan sayfada Domains > ” eklemiş olduğunuz alan adı ” > TXT adımlarını takip edebilir veya aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

Yandex DNS Kaydı
Yandex DNS Kaydı

Almış olduğunuz DNS Kaydını alan adınıza TXT Kaydı olarak eklemelisiniz. TXT Kaydını eklerken kayıt adı seçeneğini boş bırakmalı veya  @ işareti koymanız gerekmektedir. Aksi taktirde doğrulama işlemi yapılmayacaktır. TXT Kaydını eklerken sorun yaşamanız durumunda hosting firmanızdan destek alabilirsiniz.

TXT kaydını ekledikten sonra Start verification ( Doğrulamayı başlat ) butonuna tıklayabilir ve alan adı sahipliğini doğrulayabilirsiniz. Bu işlemi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra MX Kaydınızın Yandex MX Kayıtlarını görmediğine dair uyarı verecektir. Yandex MX Kaydını da alan adınıza DNS Kaydı olarak eklemelisiniz. Yandex MX Kaydı ” mx.yandex.net ” önceliği ise 10 olmalıdır. MX Kaydının nasıl ekleneceğini bilmiyorsanız, hosting firmanızdan destek alabilirsiniz.

Yandex Mail Oluşturma

Artık mail trafiğinizin, Yandex altyapısında çalışması için gerekli olan işlemlerin tümü tamamlanmıştır. Maillerinizi oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Mail oluşturma işleminizi bu sayfada ” add > add a person ” butonuna tıklayarak, eklemek istediğiniz mail bilgilerini yazdıktan sonra tamamlayabilirsiniz.

Yandex Mail oluşturma
Yandex Mail oluşturma

Maillerinizi oluşturduktan sonra, oluşturmuş olduğunuz mailleri mail.yandex.com adresinde giriş yaparak kullanabilir veya outlook kurulumu yaparak kullanabilirsiniz.

Umarım yandex mail yönlendirme konusunu anlaşılmıştır. Anlaşılmayan bir nokta olması durumunda yorum yaparak sorularınızı iletebilirsiniz.

Etiketler

2 yorumlar “Yandex mail yönlendirmesi nasıl yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir